Bizonyára az utóbbi napokban mindenki lázasan olvasgat hogy mi is történt pontosan a Seffer Klinikán. Kit vettek őrizetbe, miért, és mi is egyáltalán az össejtkutatás avagy a Cell Research.
Pár dolgot rakjunk is tisztába már az elején:
Ezek az őssejtek a mesterséges megtermékenyítési programok ún. "maradék" embrióiból nyerhetők ki. Világszerte számtalan embriót hoznak létre a "lombikbébi programokban", amelyek egy része végül nem kerül beültetésre (általában azért, mert a kívánt gyermek egy másik embrió fejlődéséből már a világra jött). Ezek a "maradék embriók" mélyhűtve évekig tárolhatók, ám sorsukról végül dönteni kell. A két lehetőség: elpusztításuk, illetve felajánlásuk tudományos kutatási célokra. Őssejteket 4-5 napos embriókból lehet kinyerni: ekkor kb. 50-100 sejtből állnak. Az embriócsomókból ún. embrionális őssejtvonalak hozhatók létre, amelyek a többi őssejttel ellentétben korlátlanul szaporíthatók laboratóriumi körülmények között.
A felnőtt (nem embrionális) szervezet is tartalmaz őssejteket. Ezek a felnőtt őssejtek a szövetek természetes sejtpótlását végzik, és ezért csak korlátozott a differenciálódási képességük. Minden szöveti őssejt az adott szövet sejttípusainak előállítására képes. Például a csontvelőben megtalálható vérképző őssejtekből kialakulhat az összes vérsejttípus (vörösvérsejtek, fehérvérsejtek és vérlemezkék). A felnőtt vagy más néven szöveti őssejteket először a csontvelőben találták meg. Ma már egyre inkább úgy látszik, hogy kivétel nélkül minden szövetben jelen vannak, csak még nem mindenhol sikerült őket azonosítani. Ám a felnőtt őssejtek minden szövetben igen kis mennyiségben fordulnak elő, ezért begyűjtésük nehéz és összetett feladat.
A felnőtt őssejtek egyik speciális előfordulási helye a köldökzsinórvér. A köldökzsinórvér-őssejteket sokkal egyszerűbb begyűjteni és elkülöníteni, mint a legtöbb más felnőtt őssejtet. Óriási előny viszont, hogy a folyamat nem jelent beavatkozást magába a szervezetbe, a beavatkozás mind az újszülött, mind az anya számára fájdalommentes.
Korábban úgy gondolták, hogy a szöveti őssejtek elkötelezettek egy bizonyos fejlődési irányba, vagyis hogy egy bizonyos típusú felnőtt őssejtből kizárólag a megfelelő szövetféleség sejtjei alakulhatnak ki: például a vérképző őssejtek csak a vér sejttípusaivá fejlődhetnek. Az elmúlt évek kutatásai során azonban mindinkább előtérbe került az az elmélet, hogy lehetséges a szöveti őssejtek átalakulása. A szöveti őssejtek egy részének rugalmassága (plaszticitása) nagyobb lehet, mint korábban gondolták: az "alaphelyzettől" eltérő szöveti környezetben az "alapprogramjuktól" eltérő sejtekké fejlődhetnek.
állatkísérletekkel sikerült bizonyítani, hogy a szervezetbe bejuttatott felnőtt (például csontvelői eredetű) őssejtek maguktól megtalálják azt a helyet, ahol szükség van rájuk és genetikailag átprogramozódva képesek regenerálni a sérült szöveteket.
Nem is olyan régen Barack Obama az új amerikai elnök 2009. március 9-én eltörölte elődje, George W. Bush rendelkezését, mely szerint nem lehet központilag támogatni az embrionális őssejtkutatásokat. Megjegyzendő, hogy ugyanő alig egy hónappal azelőtt lehetővé tette a szövetségi alapok használatát olyan szervezetek támogatására, amelyek előmozdítják az abortuszt a fejlődő országokban.
Az új amerikai elnök az őssejtkutatás liberalizációját már programjában megígérte és elnökként – a tudományos közvélemény és a hozzá csatlakozó neoliberális sajtó szinte egyhangú ovációja mellett – meg is tette. Mindenekelőtt rá kell mutatni arra a tényre, hogy az elmúlt nyolc esztendőben, vagyis a republikánus kormányzat idején nem a kutatás, hanem csupán annak amerikai állami finanszírozása volt tilos, tehát magántőkéből ez idő alatt is folyt és nem jelenti azt, hogy az USA-n kívül más országok nem finanszírozták a kutatást állami szinten – példának okáért Kína, ahol amellett, hogy az etikai korlátozásokat meglehetősen könnyedén értelmezik, a keleti kultúrában sokkal kisebb az ódzkodás az emberi génállományba és embrionális fejlődésbe való beavatkozástól, mint a nyugatiban.
Az elnöki döntés okai sokrétűek. Mindenekelőtt az állami, gazdasági érdeket említhetjük meg, hisz a gyógyszeripar a 21. században valóságos aranybánya. Az őssejtekből előállíthatók olyan emberi szervek, amelyeket eddig csak vagy átültetéssel (pl. szív), vagy még ezen a módon sem lehetett pótolni. Végül megemlíthető a tudományos érdek is: egyrészt a kutatás e módon új lendületet, mintegy állami legitimitást kap, másrészt anyagi lehetőségei is megnőttek.
Az őssejt ha egyszerűen akarnánk fogalmazni, a szervezet aranytartaléka.
Egy Amerikai Püspök aggodalmát fejezte ki a washingtoni döntés miatt. Az utóbbi életvédő bizottságának elnöke, Justin Rigali bíboros, Philadelphia érseke így fogalmazott: „A politika szomorú győzelmet aratott a tudomány és az erkölcs fölött”.
Ennek fényében megfogalmazhatjuk azokat a pontokat, melyek több, mint kérdésessé teszik az erkölcsösségét az amerikai döntésnek. Kiindulásunk szerint nem önmagában a kutatás, a tudományos fejlődés bűnös, sőt, ez illeszkedik a Teremtő Isten emberre vonatkozó tervébe, hanem az, amennyiben az elérni kívánt cél érdekében erkölcstelen eszközöket is felhasználnak, a folyamat során értékekben esik súlyos, helyrehozhatatlan kár.
A Katolikus Egyház álláspontja szerint pl szabad őssejtekkel kutatni, kísérletezni, amennyiben azok nem embrionális eredetűek. Számos tudós ugyanis, a hatékonyabb kutatás érdekében megtermékenyített és osztódásnak indult petesejtekből nyeri ki a szükséges őssejteket, mely eljárás szükségszerűen az embrió pusztulásához vezet: ez a vita kardinális pontja.
Mindenesetre egy dolog nagyon is biztosnak látszik. Amíg a nagy gyógszeripari óriások hatással lesznek a politikára, addig soha nem fog az egész eljutni olyan szintre, hogy a hétköznapi ember is profitáljon belőle. profitáljon abból, hogy méregdrága gyógyszerek vagy műtétek helyett az őssejt megoldást válassza.
A kapitalista hataloméhes EMBER mindig is a fejlődés és az élhetőbb jövő útjában fog állni amíg világ a világ!
Talán egyszer majd eljutunk arra a szintre, hogy ne pár száz millió dollár sorsa izgasson minket hanem inkább pár száz millió emberélet.....
Források: Origo.hu, hitvallás.hu,tmcnerney.files.wordpress.com
Utolsó kommentek